»
»
»
Przebudowa Centrum Handlowego

Przebudowa Centrum Handlowego "Europa” w Sosnowcu

Nazwa: Galeria handlowa „Europa”
Kategoria: architektura publiczna / usługa
Inwestor: prywatny
Status: w trakcie realizacji
Lokalizacja: Sosnowiec, woj. Śląskie
Rok: 2015
Autor: arch.Mateusz Górnik, arch.Magdalena Górnik
Dane techniczne:
Powierzchnia zabudowy przed rozbudową: 4750,70 m2
Powierzchnia zabudowy strefy handlowej: 950 m2
Powierzchnia zabudowy po rozbudowie: 5820,70 m2

Celem projektu byto stworzenie tętniącego życiem miejsca z licznymi butikami i zorganizowana zielenią wokół budynku. Najważniejszym punktem projektu było uporządkowanie elewacji oraz nadanie jej współczesnego wyglądu. Zastosowano proste rozwiązania z blachy na rąbek w ciemnej tonacji kolorystycznej przełamanej kolorowymi akcentami w obrębie wejść do budynku oraz połyskującą siatką wzdłuż rampy.

Projekt pokazuje proste zabiegi i rozwiązania wizualnej zmiany zaniedbanych obiektów.Przebudowa Centrum Handlowego Europa w Sosnowcu. Celem projektu było stworzenie tętniącego życiem miejsca z licznymi butikami i zorganizowaną zielenią przyciągającego kupujących i najemców. Centrum powstało w 1999 roku u stóp jednostki mieszkaniowej w sercu miasta, przy głównej ulicy - Sienkiewicza. Zmiany właścicieli budynku i ich różne pomysły na rozwój sprawiły, że przestrzeń wymagała ujednolicenia. Najważniejszym punktem projektu było uporządkowanie elewacji oraz nadanie jej wyjątkowego charakteru. W związku z tym zastosowano blachy na rąbek w kolorze antracytu oraz matową i połyskującą siatkę cięto-ciągnioną. Gra światłocienia, prostota materiałów i wymiana stolarki nad ciągiem komunikacyjnym sprawiają że obiekt wygląda lekko i elegancko.

W kolejnym etapie projektu, część handlową rozbudowano o butiki otaczające budynek z dwóch stron (od ulicy Sienkiewicza i Wspólnej). Nowoczesny obiekt użyteczności publicznej zaspokaja potrzeby mieszkańców - jest schludną i ujednoliconą przestrzenią przyciągającą wzrok przechodniów.