Dom ceglany

Wyjątkowe walory regionu warmińsko-mazurskiego to nie tylko dziewicza uroda, pagórkowate ukształtowanie terenu, tysiące jezior, ale również bogaty skansen architektoniczny z niespotykanym potencjałem. Wiejski krajobraz Mazur tworzą proste, tradycyjne formy zabudowy, ich lokalizacja na działce, użyte materiały oraz detal architektoniczny, który nadaje miejscu unikalny charakter kulturowy. Ten prosty w założeniu układ przestrzenny budynków, ich forma i charakter funkcjonował niezmieniony przez dziesiątki lat, został wypracowany przez pokolenia i w efekcie stał się wizytówką regionu.

Przeprowadzając analizę miejsc i tradycji z nim związanych w drodze poszanowania wyżej wymienionych wartości okazuje się, że to właśnie te proste wiejskie chaty stają się inspiracją do projektu.

Dane wyjściowe do projektu:
Lokalizacja: północna część regionu warmińsko- mazurskiego



Założenia projektowe:
Dom z czerwonej cegły na planie wydłużonego prostokąta stał się punktem wyjściowym do kolejnych poszukiwań projektowych. W ramach dialogu z tradycją w projekcie wykorzystano charakterystyczne elementy architektury regionu takie jak czerwona cegła na elewacji, dach kryty dachówka ceramiczną, rytmiczny układ nieparzystych okien mających kształt stojącego prostokąta o proporcjach 1 : 2, lokalizacja wejścia do domu na dłuższej elewacji oraz rzut budynku na prostokącie o proporcjach 1-1.5.

Nowoczesnego charakteru nadają elewacji przeszklenia połączone z tradycyjnymi elementami dekoracyjnymi w postaci drewnianych okiennic o konstrukcji deskowej i kontrastowej kolorystyce. Dodatkowo elewację budynku zdobią drewniane drzwi wejściowe i garażowe utrzymujące tradycyjny charakter.
W projekcie wykorzystano idee „domu pod jednym dachem” łączącego ze sobą funkcje mieszkalne i gospodarcze. Funkcje te zostały rozdzielone tworząc kolejno część mieszkalną, podcień ze strefą do wypoczynku oraz część przeznaczoną na garaż i kotłownię. Układ funkcjonalno- przestrzenny parteru domu został podzielony na strefę kuchenna wraz z jadalnią zlokalizowaną przy kominku umieszczonym w centralnej części domu oraz część wypoczynkową. Pomieszczenia przenikają się ze sobą tworząc otwartą przestrzeń, która dodatkowo została wzbogacona dużymi przeszkleniami otwierającymi dom na ogród.

Parter został przystosowany dla osoby niepełnosprawnej. Na piętrze zlokalizowano sypialnie, łazienkę oraz pokój gościnny.


Powierzchnia zabudowy: 80,0 m2
Powierzchnia użytkowa: 95,0 m2
Kubatura budynku: 560,0 m3
Kalenica: 7,5 m
Kąt nachylenia połaci dachu: 48˚